System DIAMOND PEX i akcesoria dedykowane

System DIAMOND PEX to kompletny system który tworzą 4 rozmiary rur PE-Xb/Al./PE-Xb: 16×2, 20×2, 25×2,5, 32×3. Rury wielowarstwowe produkowane są z dwóch warstw polietylenu usieciowanego za pomocą silanów (stopień sieciowania ≥65%), oraz z warstwy aluminium spawanej na zakładkę, a w przypadku rur w rozmiarach 16×2 i 20×2 również spawane doczołowo. Do łączenia rur w tym systemie służą złączki skrętno-zaciskowe DIAMOND FTN (przeznaczone do montażu natynkowego) oraz zaprasowywane DIAMOND FZZ (przeznaczone do montażu w instalacjach natynkowych, podtynkowych oraz podłogowych).

Cały system DIAMOND PEX został pozytywnie oceniony (po wielomiesięcznych badaniach) przez laboratorium badawcze w Madrycie, a także Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach. Rury spełniają wymogi europejskich norm PN-EN ISO 21003. Dodatkowo złączki zostały pozytywnie oceniony przez instytut badawczy na Słowacji, potwierdzający zgodność tych łączników z europejskimi normami PN-EN 1254-3 oraz PN-EN 1254-8.

System ten sprawdzi się zarówno w wewnętrznych instalacjach wodociągowych (ciepłej i zimnej wody użytkowej) oraz instalacjach centralnego ogrzewania lub chłodzenia, jak i w zastosowaniach przemysłowych. Z jego pomocą można zrealizować systemy dystrybucji ciepła technologicznego oraz instalacje przemysłowe (np. sprężonego powietrza).

Bardzo dużym atutem jest łatwość oraz szybkość montażu. Rury PEX powinny być łączone wyłącznie z użyciem złączek skrętno-zaciskowych (w połączeniach rozłącznych, wyłącznie natynkowych) lub złączek zaprasowywanych (w połączeniach nierozłącznych).
Instalacje wykonane z wykorzystaniem rur PEX wymagają użycia zamocowań. W szczególności narażona jest armatura, która jest dużym obciążeniem instalacji, powinna być obustronnie zamocowana. Uchwyty mocujące zabezpieczą armaturę między innymi przed obciążeniami spowodowanymi przemieszczeniem się rur pod wpływem zmiany temperatury, zmiany ciśnienia i uderzeń hydraulicznych.

Podczas instalacji systemu niezbędna są: maszyna do zaprasowywania ze szczękami typu „U” (służące do łączenia złączek zaprasowywanych), sprężyny wewnętrzne (go gięcia końcówek rur) i sprężyny zewnętrzne (do gięcia odcinków prostych), a także specjalne narzędzia do cięcia rur. Koniec rury należy sfazować w celu wykonania zewnętrznej i wewnętrznej krawędzi przy pomocy odpowiedniego kalibratora (ma to na celu zabezpieczenia uszczelek typu O-RING znajdujących się w złączkach przed wysunięciem lub uszkodzeniem). Warto pamiętać, że użycie prawidłowych szczęk i maszyny do zaprasowywania, prawidłowa kalibracja rury PEX oraz protokół z wykonanej próby szczelności po wykonaniu instalacji są podstawą do uzyskania gwarancji.

W ofercie DIAMOND ponadto znajdą Państwo pozostałe elementy instalacji wodociągowych jak i C.O. Do instalacji C.O. (szczególnie do ogrzewania podłogowego) świetnie sprawdzą się wysokiej jakości rozdzielacze z mosiądzu jak i ze stali nierdzewnej, które mają za zadanie równomiernie rozprowadzić ciecz wychodzącą z kotła na wszystkie pętle grzewcze. Wyposażone w 2 do 12 obiegów grzewczych oraz całe niezbędne wyposażenie. Dodatkowo w ofercie mamy również grupy mieszające i pompowe dedykowane do rozdzielaczy, które pomogą w jeszcze lepszy sposób zarządzać ciepłem w naszym domu.

Do skutecznego ulokowania oraz zabezpieczenia rozdzielacza można wykorzystać szafki instalatorskie DIAMOND w wersji podtynkowej jak i natynkowej w różnych rozmiarach.
Przy pracach związanych z ogrzewaniem podłogowym nie może zabraknąć takich akcesoriów jak klipsy do mocowania rur, folia izolacyjna chroniąca, aby ciepło z rur nie uciekało nam do wnętrza podłogi. Folia dodatkowo posiada nadruk w postaci kratownicy, ułatwiająca w sprawdzony sposób montaż ogrzewania podłogowego. Przy zabezpieczeniach rur PEX warto wykorzystać rurę osłonową karbowaną w kolorze czerwonym oraz niebieskim.

Natomiast, jeżeli zamiast ogrzewania podłogowego zdecydują się Państwo na bardziej klasyczne rozwiązanie w postaci grzejników, firma DIAMOND dostosowując się do potrzeb klientów ma w ofercie oprócz standardowych grzejników, również stalowe grzejniki ozdobne (z doczołową płytą gładką lub z delikatnymi przetłoczeniami), stalowe grzejniki ozdobne wysokie (z doczołową płytą gładką lub z delikatnymi przetłoczeniami), aluminiowe grzejniki ozdobne wysokie jak również grzejniki łazienkowe w kolorze antracyt. Dzięki szerokiej gamie wyboru, znajdą u nas Państwo grzejniki do każdego wnętrza.

Do połączenia grzejników z instalacją niezbędne są zawory. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno zawory grzejnikowe jak i termostatyczne.

System DIAMOND PEX zapewnia bezawaryjne funkcjonowanie przez wiele lat. Taki system, złożony z rur wielowarstwowych oraz dwóch typów złączek (FTN i FZZ) odpowiada wszystkim oczekiwaniom inwestorów i zapewnia trwałość nawet do 50 lat.